Schowaj Preloader

Uwaga na 13 Reasons Why

Nastolatek w słuchawkach, w odbiciu szyby dziewczyna

Uwaga na 13 Reasons Why

W serwisie Netflix pojawił się drugi sezon serialu „13 Reasons Why”. W sieci pojawiło się wiele głosów potępiających powrót Netlixa do tej historii.

Pierwsza część serialu opisuje historię Hannah Baker - uczennicy amerykańskiej szkoły średniej, która przed podjęciem udanej próby samobójczej na 7 kasetach magnetofonowych nagrywa przekaz o 13 powodach dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Pudełko z taśmami w tajemniczych okolicznościach trafia do jej niedoszłej szkolnej miłości Claya Jensena.

Jak donoszą autorzy artykułu opublikowanego październiku 2017 roku w czasopiśmie Journal od American Medicine w czasie gdy Netflix udostępnił serial w marcu 2017 zanotowano w Internecie ponad 19% wzrost częstości zapytań o samobójstwo.

Czy oglądanie serialu jest groźne dla nastolatków? Zdania profesjonalistów są podzielone. Jedni podkreślają niebezpieczeństwo wynikające z tak zwanego syndromu Wertera. Odnosi się on do serii samobójstw w Europie po publikacji Cierpień młodego Wertera Goethego. Inni dostrzegają walory edukacyjne i pośrednio profilaktyczne serii. Jest to jednak produkcja, której nastolatki nie powinny oglądać same. Wspólne śledzenie tragicznych losów Hannah może być pretekstem do ważnej rozmowy.

Jeśli trafiłeś na tę stronę i nie jesteś rodzicem albo opiekunem, to być może sam poszukujesz pomocy. Zawsze możesz do nas napisać e-maila, odpiszemy.
Pomocą mogą służyć również telefony zaufania:

Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie
"Niebieska Linia" (przemoc, przemoc w rodzinie, przemoc w relacjach)
800 120 002 – telefon zaufania (czynny przez całą dobę)
niebieskalinia@niebieskalinia.info – poradnia mailowa
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka