Schowaj Preloader

Już za kilka dni znowu zabrzmi dzwonek szkolny

Zgłaszające się dzieci w szkole siedzące w ławkach

Już za kilka dni znowu zabrzmi dzwonek szkolny

Już za kilka dni znowu zabrzmi dzwonek szkolny. Dla dzieci doświadczających nadmiernego strachu czy lęku powrót do szkoły często nie jest łatwy. Oto kilka rad dla rodziców dotyczących sposobu postępowania z dziećmi mierzącymi się z nieprzyjemnymi doznaniami emocjonalnymi związanymi z powrotem do szkoły.

1. Nie chowaj głowy w piasek. Rozmawiaj z dzieckiem otwarcie o ich trudnościach. Dzieci powinny wiedzieć, że rodzice chcą pomóc im w poradzeniu sobie z trudnymi uczuciami.

2. Pomagaj nie wyręczaj. Nie staraj się za wszelką cenę uratować swojego dziecka przed problemami. To naturalne, że chcemy uchronić nasze dziecko przed problemami ale nie nauczy ich to sposobów radzenia sobie z lękiem.

3. Relaks jest najważniejszy. Naucz swoje dziecko sposobów relaksacji takich jak kontrola oddechu, relaksacja poprzez wyobrażanie sobie przyjemnych doznań, odwracanie uwagi od lękotwórczego bodźca.

4. Pomóż dziecko zmienić relację z własnym lękiem. Zamiast traktować lęk jako problem i obciążenie pomóż dziecku poszukać innych znaczeń lęku czy roli jaki może mieć on w życiu np. źródła zmiany.

5. Nie zapominaj o podstawach. Pamiętaj, że zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym jak leczyć lęk warto sprawdzić czy dziecko ma wystarczająco dużo snu, je zdrowo i wystarczająco dużo ćwiczy fizycznie.

6. Plan to wstęp do sukcesu. Codzienna rutyna pomaga radzić sobie z wyzwaniami edukacyjnymi w czasie trwania roku szkolnego.

7. Bądź rzecznikiem potrzeb swojego dziecka. Dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami lękowymi mogą otrzymać od szkoły wiele pomocy związanej z edukacją czy sprawdzianami wiedzy. Jest to na przykład wydłużenie czasu trwania egzaminu. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko wymaga pomocy związanej z funkcjonowaniem w szkole nie wahaj się o nią prosić.

Opracowano na podstawie:

Raychelle Cassada Lohman. 7 Ways to Help Your Anxious Child Ease Back Into School.

www.health.usnews.com

Jeśli trafiłeś na tę stronę i nie jesteś rodzicem albo opiekunem, to być może sam poszukujesz pomocy. Zawsze możesz do nas napisać e-maila, odpiszemy.
Pomocą mogą służyć również telefony zaufania:

Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie
"Niebieska Linia" (przemoc, przemoc w rodzinie, przemoc w relacjach)
800 120 002 – telefon zaufania (czynny przez całą dobę)
niebieskalinia@niebieskalinia.info – poradnia mailowa
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka