Schowaj Preloader

Jak wybrać psychoterapeutę dla dziecka?

Jak wybrać psychoterapeutę dla dziecka?

Niebawem o kompetencjach w opiece psychoterapeutycznej nad dziećmi i młodzieżą świadczył będzie zdany egzamin państwowy (patrz Dwie nowe specjalności w obrębie opieki nad dziećmi z problemami emocjonalnymi i psychicznymi). Już dziś jednak warto mieć świadomość jakie kompetencje powinna mieć osoba, której powierzamy troskę o zdrowie i nierzadko życie naszego dziecka. Oto lista pytań, na które warto znać odpowiedź:

1. Jaki jest zawód osoby, która zajmuje się psychoterapią?

W dotychczasowym systemie wg NFZ w publicznej służbie zdrowia psychoterapią może zajmować się osoba która, ma ukończone studia wyższe z zakresu nauk medycznych, psychologii lub pedagogiki. Kompetentnymi psychoterapeutami mogą być też osoby z innym wykształceniem - ale powinny uzupełnić swojej wykształcenie podstawowe na dodatkowych kursach.

2. Czy psychoterapeuta ma certyfikat czy nadal jest w szkoleniu?

By zostać psychoterapeutą w większości wiodących szkół psychoterapii trzeba mieć skończony kurs obejmujący 1200 godzin różnych zajęć oraz zdać egzamin przed niezależną od szkolących komisją. Zwykle uważa się ze przyjmować samodzielnie pacjentów mogą osoby, które mają co najmniej dwa lata doświadczenia w obserwacji pracy innych psychoterapeutów i są w trakcie szkolenia. Warto spytać w jakiej szkole szkoli się psychoterapeuta i od ilu lat.

3. Czy psychoterapeuta pracuje pod superwizją?

Każdy poważnie podchodzący do swojej pracy psychoterapeuta superwizuje prowadzone przez siebie procesy psychoterapeutyczne. Oznacza to, że ma kogoś z kim może porozmawiać o prowadzonej terapii gdy ma poczucie, że nie idzie ona tak jak powinna. Mamy prawo spytać się psychoterapeuty czy pracuje pod superwizją i kto jest jej/jego superwizorem. Superwizorami są zwykle osoby mające duże doświadczenie zawodowe (co najmniej 5 lat po uzyskaniu certyfikatu psychoterapeuty) i potwierdzający ich kompetencje certyfikat.

4. Czy psychoterapeuta podlega jakiejś komisji etycznej?

Lekarze mają prawo wykonywania zawodu i podlegają normom prawnym opisanym m.in w Ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Mogą też prawo wykonywania zawodu tracić. Psychoterapeuci nie mają takich izb zawodowych. Stąd też ważne by wiedzieć czy psychoterapeuta należy do jakiegoś stowarzyszenia, które ma kodeks etyki i sąd koleżeński. To namiastka izby zawodowej.

5. Jaka jest orientacja terapeutyczna psychoterapeuty?

Za mające zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych i problemów psychicznych dzieci i młodzieży uznaje się piec szkół psychoterapii: psychoanalityczną oraz psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, systemową, doświadczeniowo-humanistyczną oraz integracyjną. Warto wiedzieć, z którą z nich utożsamia się psychoterapeuta. Będzie to wpływać na czas terapii, jej intensywność, przebieg czy nawet to co uznaje się za jej pozytywny efekt.

Jeśli trafiłeś na tę stronę i nie jesteś rodzicem albo opiekunem, to być może sam poszukujesz pomocy. Zawsze możesz do nas napisać e-maila, odpiszemy.
Pomocą mogą służyć również telefony zaufania:

Ogólnopolskie pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie
"Niebieska Linia" (przemoc, przemoc w rodzinie, przemoc w relacjach)
800 120 002 – telefon zaufania (czynny przez całą dobę)
niebieskalinia@niebieskalinia.info – poradnia mailowa
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka